Spoštovani starši!

Obveščamo vas, do so se na šoli, predvsem na razredni stopnji, ponovno pojavile uši in okužba s podančico.

UŠI niso znak slabe higiene. Prenašajo se predvsem z direktnim dotikom (glava – glava), lahko tudi posredno preko igrač.

Pri odstranjevanju uši in gnid moramo biti zelo natančni in dosledni! Zato vas naprošamo, da svojim otrokom temeljito pregledate lasišče (pri dnevni svetlobi). V primeru, da opazite, da ima otrok uši ali gnide, uporabite ustrezne šampone oziroma glavnike zoper uši.

Ob tem tudi prečistite prostor, kjer otroci spijo (posteljnina, odeje) in razkužite predmete, ki so bili v stiku z otrokom (glavnike, pokrivala, brisače).

Higiena je pomembna tudi pri preprečevanju okužbe s PODANČICO. Oseba s podančico si ob praskanju zadnjika jajčeca zanese pod nohte, na roke, v spodnje perilo, na posteljnino. Od tod jih prenaša v hrano, na druge predmete, pohištvo. Jajčeca so tudi v hišnem prahu, prenašajo jih hišni ljubljenčki na dlaki, vendar se ne okužijo. Izven gostitelja ostanejo jajčeca kužna do treh tednov. Zlasti jim ustreza vlažno okolje. Visoka temperatura jih uniči (nad 55°C).

KAJ LAHKO STORIMO, DA PREPREČIMO OKUŽBO S PODANČICO?

• Poskrbimo, da ima otrok nohte kratko postrižene.
  • Pogosto umivanje rok z milom in vodo.
  • Prhanje vsak dan (priporoča se jutranje prhanje).
  • Dnevno menjamo spodnje perilo, pogosto pranje posteljnega perila, brisač.
  • Izogibanje praskanja okrog anusa, med nogami.
  • Zdravljenje oseb okuženih s podančico in družinskih članov.

Starše prosimo, da spremljate zdravstveno stanje svojih otrok. Hvala za razumevanje in vaše sodelovanje!

Nina Harl, svetovalna delavka

V pomoč pri iskanju informacij sta vam na voljo naslednji spletni strani: www.parasidose.si ali www.usi.si.

naglavne-usi

Soc. delavka: Mojca Rebernak